zbt
21 اسفند 1401 - 22:26

اطلس بی‌سوادی استان اصفهان طراحی شود

اصفهان-معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: باید اطلس بی سوادی استان اصفهان طراحی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا عبدی عصر یکشنبه در شورای آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار داشت: نهضت سوادآموزی با سازمانی شدن مورد ظلم واقع شد در حالی که امام (ره) بر مردم و تکلیف‌محوری این بحث تأکید داشتند.

وی ادامه داد: زمانی که به پیام امام (ره) در خصوص تأسیس این نهضت نگاهی می‌اندازیم، شاهدیم که دنبال نظام دانایی هستند و در این راستا رهبر انقلاب نیز در گام دوم انقلاب همین نکته را بیان می‌کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: شورای عالی پشتیبانی سوادآموزی به مدیریت معاون اول رئیس‌جمهور ۲ ماه قبل پس از ۷ سال وقفه برگزار شد و یکی از جلساتی بود که مصوبات کم‌نظیری داشت و یکی از مصادیق آن طراحی گام دوم نهضت سوادآموزی بود که در این مسیر است که تعاریف جدید سواد ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه تعدادی از افراد سواد قرآنی دارند اما در زمان حاضر به‌عنوان افراد با سواد محسوب نمی‌شوند، تصریح کرد: با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی بدنبال این هستیم که برای سواد قرآنی هم مدرک ارائه کنیم تا باری از بی سوادی را در کشور کاهش دهیم.

عبدی افزود: ظرفیت‌های خوبی در زمینه آموزش‌های رسمی در آموزش و پرورش وجود دارد که در مواقعی که امکان حضور بعضی از افراد وجود ندارد آموزش از راه دور ارائه شود و امکان و ظرفیت اینکه افراد دروس را مطالعه کنند و آزمون جامع دهند و تعیین پایه کنند وجود دارد اما این ظرفیت‌ها به‌طور کامل برای مردم معرفی نشده است.

وی با تاکید بر اینکه استان اصفهان شتاب بخشی مناسبی را در زمینه پایان رساندن بی سوادی پایه انجام دهد، گفت: انتظار داریم که اطلس بی سوادی استان طراحی شود و سند پایان بی سوادی در استان اصفهان در سه سال آینده طراحی شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: موافقت‌های لازم را در این زمینه از معاون اول رئیس جمهوری گرفته شده و هزینه‌هایی که برای تهیه این اسناد وجود دارد از محل اعتبار سفرهای رئیس جمهوری تأمین می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: سال‌های سال بود که آمار بی‌سوادی طبق آمار خوداظهاری انجام می‌شد اما در اقدامات جدید آدرس و مشخصات حدود ۴ میلیون بی‌سواد را شناسایی کردیم و در ادامه نیاز به حمایت داریم تا آموزش‌دهندگان به آدرس‌ها مراجعه کنند.

عبدی با اشاره به آماری از اصفهان گفت: در مجموع ۱۰۷ هزار نفر اعلامی در زمان حاضر در استان اصفهان بی سواد بین ۱۰ تا ۴۹ سال هستند اما بر اساس آمارهای رسمی این تعداد کمتر است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1089266