zbt
30 دی 1401 - 10:56

برنامه جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان تهیه شود

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به تهیه و تنظیم برنامه جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان، گفت: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مسؤول این کار است و باید این برنامه را تهیه و تنظیم کند تا در سال آینده نیز به مرحله عملیاتی برسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، علی سلاجقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست شامگاه پنجشنبه در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای استان اصفهان اظهار کرد: در مسأله آلودگی هوای اصفهان، نباید مردم را مقصر بدانیم، چون مردم نسبت به محیط زیست خود مطالبه‌گر و در مباحث محیط زیستی پیشتازتر از ما هستند.

وی افزود: استاندار نباید به جز شرکت‌های دانش بنیان، اجازه استقرار دیگر شرکت‌ها و صنایع را در شعاع ۵۰ کیلومتری شهر اصفهان بدهد.

سلاجقه تصریح کرد: اصفهانی که منابع آب زیرزمینی ندارد، با پدیده فرونشست زمین مواجه است و زیرساخت‌ها در معرض تهدید هستند، چطور به عنوان یک شهر برخوردار معرفی می‌شود؟ امروزه بایستی شاخص‌های زیست محیطی در تعیین برخورداری یک شهر ملاک باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: همه ما به این مسائل به صورت بخشی نگاه می‌کنیم و به آنچه که مشترک بین همه ما وجود دارد فکر نمی‌کنیم، درحالی که تک تک ما، شهر اصفهان را به اینجا کشانده‌ایم؛ البته به گذشته نگاه نمی‌کنیم و معتقد هستیم باید اصلاح را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه نگاه دولت سیزدهم در حال تغییر است، عنوان کرد: همه ما مسؤولان، سربازان این نظام و انقلاب هستیم و باید دست به دست هم دهیم تا در حل مشکلات موفق عمل کنیم.

سلاجقه خاطرنشان کرد: نگاه دولت سیزدهم به آلایندگی‌ها، نگاه درآمدی نیست، وقتی یک صنعت را بر اساس شاخص‌ها به عنوان صنعت آلاینده اعلام می‌کنند، عوارض آلایندگی دریافت می‌شود، در حالی که همین هزینه دریافتی را می‌توانیم به صنعت ببخشیم تا مشکل آلاینده بودنش را حل کند.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به تهیه و تنظیم برنامه جامع کاهش آلودگی هوای اصفهان اذعان کرد: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مسؤول این کار است و باید این برنامه را تهیه و تنظیم کند تا در سال آینده نیز به مرحله عملیاتی برسد.

وی با بیان اینکه مازوت سوزی در اصفهان یک بار روحی و روانی ایجاد کرده و مردم را حساس کرده است، خاطرنشان کرد: از اینجا اعلام می‌کنیم که برای تبدیل وضعیت نیروگاه شهید منتظری که مازوت سوزی دارد، حمایت خواهیم کرد و بر اساس اعلام مسؤولان، فاز اول این پروژه یک سال و نیمه و فاز بعدی سه ساله آماده خواهد شد.

سلاجقه ادامه داد: با اجرای این پروژه، نیروگاه قدیم تعطیل و نیروگاه جدید بدون آلودگی هوا کار خود را شروع خواهد کرد.

پایان پیام/۳۶۴۹/آ

منبع: فارس
شناسه خبر: 986756