zbt
22 آذر 1401 - 11:12

هوای اصفهان ناسالم برای عموم شهروندان/ شاخص ۱۰ ایستگاه قرمز شد

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز بیست و دوم آذرماه براساس داده‌های ۱۱ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۵۶ وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان را نشان می‌دهد.

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه‌شنبه بیست و دوم آذر ماه براساس داده‌های دریافتی هفت ایستگاه شهرداری در وضعیت ناسالم برای عموم ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به قطعی ۲ ایستگاه پایش هوا در میدان انقلاب و بلوار کاوه، اضافه کرد: امروز آلودگی هوا شدت یافته و شاخص کیفی هوا در ایستگاه کردآباد با ۱۶۹، میدان باهنر با ۱۶۴، میدان فیض با ۱۶۳، محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۱۶۲، رهنان با ۱۶۰، فرشادی با ۱۵۹ و میرزا طاهر با ۱۵۲ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم افراد جامعه است.

وی خاطرنشان کرد: گروه‌های آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان باید تردد غیر ضرور و فعالیت سنگین و طولانی در فضای باز اجتناب کرده و سایر مردم نیز فعالیت‌های خود را در بیرون از منزل کاهش دهند.

هوای اصفهان ناسالم برای عموم شهروندان/ شاخص ۱۰ ایستگاه قرمز شد
شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان، ۲۲ آذر

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۱۵۶، استانداری با ۱۵۸، پروین با ۱۶۰ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم و در ایستگاه رودکی با ۱۱۹ AQI وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های بزرگراه خرازی، جی، باغ غدیر، دانشگاه اصفهان و خواجو قطع است.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز نسبت به حاکمیت سکون و سردی هوا، مه آلودی و احتمال افزایش غلظت آلاینده‌های جوی تا پایان هفته جاری در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان هشدار داد.

تعطیلی مدارس ۹ شهر و اجرای طرح زوج و فرد ترافیک در اصفهان

براساس تصمیم کارگروه اضطرار آلودگی هوای اصفهان امروز سه‌شنبه ۲۲ آذر ماه تمامی مقاطع تحصیلی آموزش و پرورش، پیش دبستانی، مهدهای کودک و مدارس استثنایی مناطق شش گانه آموزش و پرورش شهرستان اصفهان و مناطق فلاورجان، خمینی شهر، برخوار، مبارکه، شاهین شهر، نجف آباد، زرین شهر و فولادشهر، روز تعطیل است.

همچنین طرح محدودیت تردد خودروها به صورت زوج و فرد در محدوده ترافیکی مصوب شهر اصفهان از ساعت هشت صبح الی ۱۳ و از ساعت ۱۶ الی ۲۱ تا پایان روز پنج شنبه ۲۴ آذرماه برقرار خواهد بود. براساس مصوبه این کارگروه برخوردهای قانونی با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی تشدید شود.

امروز ایستگاه‌های پایش هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله منطقه صنعتی سجزی، مبارکه، شاهین شهر، خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 908024