zbt
12 اسفند 1401 - 14:34

شرکت‌های دانش بنیان ایران در راه چین و روسیه/ جوانانمهاجرت کننده در راه بازگشت به ایران

رئیس پارک و علم و فناوری آذربایجان شرقی به عقد تفاهم‌نامه با دو کشور چین و روسیه اشاره کرد و گفت: در اطراف چین یک زمین به مساحت ۱۲۰۰ هکتار در اختیار شرکت‌های دانش بنیان ایرانی گذاشته‌اند تا آنجا استقرار یابند و همچنین با کشور روسیه عقد تفاهم داریم تا شرکت های ایرانی در آنجا مستقر شود و البنه به همان اندازه شرکتی که آنجا هستند باید شرکت روسی هم به ایران بیایند و استقرار یابند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، سعید جعفریان، رئیس پارک و علم و فناوری استان امروز در سخنرانی پیش از خطبه نماز عبادی و سیاسی تبریز که با حضور پرشکوه نمازگزاران در مصلای اعظم امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد:  با توجه بر اینکه امسال به سال تولید، دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرینی از طرف رهبری نامیده شده بود از این‌رو موضوع دانش بنیان بسیار پر اهمیت است. 

فعالیت ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در آذربایجان‌شرقی

وی با اشاره بر دستاوردهای پارک و علم و فناوری گفت: پارک علم و فناوری به عنوان مدیر کل در حوزه دانش بنیان بعد از اعلام شعار سال تمام سعی خود را گذاشت تا تعداد شرکت های دانش بنیان افزایش یابد به همین منظور تعداد شرکت‌ها از ۱۸۳ شرکت به ۳۰۰ شرکت رسیده است؛ یعنی ۷۰ درصد افزایش کمی داشته است. 

وی با بیان اینکه نحوه پذیرش و استقرار شرکت اوایل به صورت ایده محور بود، افزود: ولی بعد از اعلام شعار سال، مشکلات موجود در صنایع احصا شد و به دنبال شرکت هایی بودیم که این مشکلات را برطرف کنند از این‌رو مراکز رشد تخصصی ایجاد شد که تعداد مراکز رشد در استان ۲۱ شرکت است که تقریبا در اکثر شهرستان‌ها یک مرکز رشد و نوآوری وجود دارد. 

رئیس پارک علم و فناوری استان در ادامه به برنامه پارک علم و فناوری برای افتتاح مراکز نوآوری تخصصی اشاره کرد و گفت: الان سه شرکت با هزینه ۶۰۰ میلیون تومان ایجاد شده  و اگر از شرکت‌های خصوصی علاقمند به ایجاد شرکت تحصصی نوآورانه هستند، ما آمادگی لازم را داریم. 

وی ادامه داد: ما نیازمند شرکت‌های تخصصی برای تولید قطعات تحریمی هواپیما، حوزه تخصصی خودرو و سایر موارد هستیم و هر شرکتی علاقه به کمک داشته باشد می‌تواند به ما مراجعه کنند. 

جعفریان با تاکید بر اینکه جوانان زیادی در پارک و علم و فناوری استان وجود دارند که بعد از مهاجرت به کشورهای خارج دوباره به کشور برگشته‌اند و کارهای تخصصی بزرگی انجام می‌دهند، گفت: برای مثال میزان فروش داخلی این شرکت‌ها یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان فروش داخلی بود و ۹ میلیون ۵۵۵ میلیون دلار فروش خارجی داشتند.

وی به عقد تفاهم‌نامه با دو کشور چین و روسیه اشاره کرد و گفت: در اطراف چین یک زمین در اختیار شرکت‌های دانش بنیان ایرانی گذاشته‌اند تا آنجا استقرار یابند و همچنین با کشور روسیه عقد تفاهم داریم تا شرکت های ایرانی در آنجا مستقر شود و البته به همان اندازه شرکتی که آنجا هستند باید شرکت روسی هم به ایران بیایند و استقرار یابند.  

رئیس پارک علم و فناوری گفت: در حوزه صدور مجوز بهره برداری اداره صمت قانونی دارد تا شرکت‌های مستقر در پارک که تولیداتش نیمه صنعتی شده است از مزایای اخذ مجوز بهره‌برداری برخوردار شوند. 

وی با بیان اینکه بزرگترین دغدغه ما در سال آینده فضای اشتراکی کار است؛ گفت: مجتمع عصر انقلاب ۱۳ هکتار می‌باشد که از نظر کارگاهی با کمبود جا مشکل داریم و همچنین برای احداث سوله با مشکل فضا روبرو هستیم که برای این منظور هم با محدودیت  مالی روبرو هستیم ولی از آنجایی که کشورهای اسلامی علی الخصوص ایران سنت وقف یکی از بزرگترین سنت‌های حسنه است. از این‌رو از واقفین درخواست داریم تا فضای کارگاهی را در اختیار جوانان بگذارند. 

وی گفت: یک سوله در مجتمع عصر انقلاب داریم که اگر تکمیل شود ۶۰ جوان وارد کار خواهد شد. 

پایان پیام/۶۰۰۳۰

منبع: فارس
شناسه خبر: 1069803